Pierwsze kroki w biznesie – o czym należy pamiętać
2017 Lut 16 By admin 0 comment

Założenie własnej działalności gospodarczej to decyzja jaką podejmuje coraz więcej osób. Część z nich jest niejako do tego zmuszona ze względu na branżę w której pracuje. Przykładowo, w zawodach związanych z nowoczesnymi technologiami, takimi jak programista czy grafik komputerowy, rozpowszechnioną formą współpracy jest B2B, czyli umowy między dwoma podmiotami gospodarczymi. Jest ona bardzo opłacalna dla obu stron współpracy (zarówno zleceniodawcy, jak i zleceniobiorcy) jak również pozwala na pewne uproszczenie wzajemnych stosunków oraz ułatwienie rozliczeń z fiskusem.

Jednoosobowa działalność gospodarcza to jednak z najpopularniejszych form działalności.

Kiedy przyszły przedsiębiorca chce założyć działalność gospodarczą w celu realizowania umowy B2B, decyduje się najczęściej na formę jednoosobowej działalności gospodarczej. Ma ona szereg różnych zalet, takich jak chociażby łatwość założenia oraz prowadzenia, niskie koszty rejestracji czy tania księgowości.

Niestety, do jej poważnych minusów należy zobowiązanie do płacenia składek ZUS nawet w sytuacji, gdy firma nie generuje żadnego obrotu, oraz odpowiedzialność za długi firmy przerzucona na własny majątek przedsiębiorcy.

Jakie formalności należy spełnić, aby założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej wymaga wypełnienia specjalnego druku, oznaczonego nazwą CEIDG-1. Można się tym zająć w Urzędzie Gminy lub za pośrednictwem internetowej strony urzędu. Jeśli przedsiębiorca posiada podpis elektroniczny lub profil zaufany, nie musi odwiedzać urzędu by podpisać dokument i może zrobić to zdalnie. Istnieje również możliwość wysyłki podpisanego wniosku tradycyjną pocztą, jednak wtedy wymagany jest na nim podpis potwierdzony notarialnie.

Oprócz złożenia wniosku CEIDG, inną wymaganą formalnością podczas zakładania najprostszej, jednoosobowej formy działalności gospodarczej, jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego VAT-R. To czynność obowiązkowa dla przedsiębiorców, którzy są również płatnikami VAT oraz zostali zobowiązani do posiadania kasy fiskalnej.

Kolejną ważną kwestią staje się wizyta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. To właśnie tam należy się zarejestrować, jako podmiot ubezpieczony. W ZUSie obowiązkowe może okazać się złożenie formularzu ZUS ZUA lub ZUS ZZA.

Mimo, że obowiązkowych formularzy jest kilka, ich wypełnienie nie wydaje się być przesadnie skomplikowane. Jeśli przyszły przedsiębiorca będzie miał z tym problem, może zasięgnąć informacji łatwych do znalezienia na różnorakich portalach informacyjnych.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – kto decyduje się na taką formę działalności gospodarczej?

Inną firmą działalności gospodarczej popularną w naszym kraju jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Za jej największą zaletę uznaje się oderwanie spółki od wspólników oraz brak odpowiedzialności finansowej wspólników za należności spółki.

By założyć spółkę z ograniczoną działalności, należy posiadać kapitał zakładowy w wysokości minimum 5000 złotych. Niezbędna staje się również umowa w formie aktu notarialnego oraz rejestracją spółki w Rejestrze Przedsiębiorców KRS. Pomocny w znalezieniu informacji na temat formalności niezbędnych przy założeniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może być ten link – rejestracja spółek kraków.

Warto pamiętać o tym że istnieje również uproszczony tryb rejestracji spółek za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnianego przez Ministerstwo Sprawiedliwości.