Poznaj najczęściej wykorzystywane rodzaje opakowań stosowane w branży gastronomicznej
2017 Lut 06 By admin 0 comment

Nie jest żadną tajemnicą, że branża gastronomiczna w Polsce rozwija się niezwykle szybko. Konsumenci wciąż żyją w ciągłym biegu, ale jednocześnie rosną ich wymagania dotyczące zarówno składu produktów żywnościowych jak i sposobu ich przechowywania. Postanowiliśmy z bliższa przyjrzeć się aspektowi dotyczącemu najczęściej stosowanych opakowań i zabezpieczeń produktów spożywczych. Oto wnioski, jakie wyciągnęliśmy ze swojej obserwacji:

Z opakowań jednorazowych korzystają niemalże wszyscy przedsiębiorcy gastronomiczni. Ich praca nie byłaby możliwa bez inwestycji w kubki, jednorazowe sztućce, talerze, czy pojemniki. W rozmowie z jednym ze słynnych w swoim regionie restauratorów dowiedzieliśmy się, że:

„Restaurację może otworzyć każdy. Kiedy zaczynałem swoją przygodę wydawało mi się, że będzie to prosty sposób na szybki zysk. Okazało się jednak, że nie jest to tak proste jak myślałem. Nie miałem pojęcia jak wymagający bywają klienci. Dla nich (a zajmuję się także dostawą obiadów do domu) najważniejszy jest smak, estetyka i pełna higiena a bez jednorazowych opakowań nie byłbym w stanie im tego zapewnić”

Pytamy również, czy jest to duża inwestycja i czy ma znaczący wpływ na finalne koszty oferowane przez restauratora. W odpowiedzi słyszymy:

„Każdy przedsiębiorca ponosi koszty. Nie jest też żadną tajemnicą, że wszystkie ponoszone inwestycje są finalnie pokrywane przez klienta. Na tym przecież opiera się każdy biznes a restauracja to nic innego jak specyficzny rodzaj prowadzonej działalności, która ma zarabiać na siebie, na mnie i moich pracowników. Opakowania nie są drogie jeżeli kupuje się je u sprawdzonego dostawcy. Duże zamówienia opłacają się bardziej, bo wtedy można liczyć na konkretne rabaty, które dają się odczuć w oszczędnościach”

Szukając firmy, która zajmuje się produkcją opakowań gastronomicznych natrafiliśmy na stronę – multipak.info/oferta.php?body=list&category=22&page=1&name=gastronomia. Warto tu zajrzeć.

Przyjrzyjmy się teraz jeszcze jednej istotnej kwestii. Jakie wymogi dotyczące opakowań mają klienci. Okazuje się bowiem, że jest ich sporo:

Opakowania powinny dobrze trzymać ciepło – to oczekiwanie jest skierowane przede wszystkim do przedsiębiorców działających w branży „obiadowej”. W godzinach szczytu kierowcy nie zawsze nadążają nad rozwożeniem przygotowanych już potraw, dlatego termoaktywne wnętrze opakowania powinno jak najdłużej utrzymywać optymalną temperaturę. Zimny obiad raczej nie będzie stanowić dobrej reklamy dla firmy.

Opakowania muszą być również lekkie i nie powinny zajmować nazbyt wiele miejsca – okazuje się, że również to jest ważny wymóg. Najbardziej wśród klientów cenieni są przedsiębiorcy, którzy dostarczają im dania obiadowe czy fastfoody w kartonach lub papierze – te materiały nadają się przecież do recyklingu, można je zgiąć i nie zajmują wiele miejsca w koszu.

Jak widać opakowania, choć wydają się mało istotne, mają duże znaczenie. Niezależnie od tego czy tyczy się to kubków, czy może sztućców, butelek, talerzy, ozdób i innych detali.